Prezydencki projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności
- In Wydarzenia
- Post 24 marzec 2015
Prezydent skierował w zeszłym tygodniu do Sejmu projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności. W jego tworzeniu brali udział przedstawiciele Stowarzyszenia Top 500 Innovators. Szczegółowe informacje o projekcie poniżej oraz na stronie prezydent.pl.
Prezydencki projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności
- Możliwość wnoszenia do spółki jako nieopodatkowanego wkładu także własności intelektualnej w zamian za udziały;
- Wprowadzenie ulgi podatkowej na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w Polsce & likwidacja ulgi na zakup technologii.
- Wprowadzenie do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej definicji Venture Capital oraz zwolnienie dochodów takiej spółki z CIT z tytułu zbycia akcji.
- Zwolnienie z CIT przedsiębiorstw inwestujących wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia;
- Ułatwienie rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i PAN m.in. poprzez podniesienie progów z 20 tys. euro do 132 tys. euro wartości rynkowej majątku, którym akademia może rozporządzać samodzielnie.
-
Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego i otwarcie się na doktorantów niestacjonarnych spoza UE, w tym:
- Ułatwienie zatrudnienia w strukturach instytutów badawczych i uczelni młodych naukowców i zagranicznych specjalistów, np. aby na stanowisku profesora nadzwyczajnego mogła być zatrudniana osoba z tytułem naukowym doktora z co najmniej dwuletnim stażem naukowym na uczelni lub jednostce naukowej innej niż ta, w której uzyskała stopień naukowy, a także innej niż ta, w której ma być zatrudniona. W tej chwili na stanowisku profesora nadzwyczajnego mogą być zatrudniane osoby z tytułem naukowym doktora habilitowanego lub profesora.
- Zwiększenie udziału naukowców z zagranicy i managerów w strukturach jednostek naukowych.
- Ułatwienie podejmowania studiów w Polsce przez obcokrajowców: o wysokości opłat za studia na wszystkich poziomach, szkolenia i uczestnictwo w badaniach naukowych decydowały władze uczelni a nie, jak obecnie minister MNiSW. Uczelnie będą mogły konkurować miedzy sobą o studentów zagranicznych.
- Zniesienie obowiązku przeprowadzenia przez pracodawcę testu rynku pracy wobec cudzoziemców będących absolwentami polskich uczelni i szkół oraz osób zatrudnianych na stanowiskach kierowniczych.