06listopad2018

TOP 500

Partnerstwo z MIT Enterprise Forum Poland

Stowarzyszenie Top 500 Innovators zostało partnerem Ścieżki Industry 4.0 uruchomionej w ramach programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyśpieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych z Dolnego Śląska oraz stworzenie prężnie działającego ekosystemu startupowego bazującego na potencjale przemysłowym, infrastrukturalnym, naukowym oraz kadrowym regionu.

Wrocław, 14.12.2017

INFORMACJA PRASOWA

Wrocław stawia na startupy! MIT Enterprise Forum Poland uruchamia akcelerację dla firm z Dolnego Śląska.

MIT Enterprise Forum Poland, jeden z największych w kraju akceleratorów dla startupów technologicznych, łączy siły z przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi z Wrocławia. Celem współpracy jest przyśpieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych z Dolnego Śląska oraz stworzenie prężnie działającego ekosystemu startupowego bazującego na potencjale przemysłowym, infrastrukturalnym, naukowym oraz kadrowym regionu. W projekt zaangażowali się już m.in. Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Stowarzyszenie Top 500 Innovators, firma doradcza Olesiński & Wspólnicy oraz partnerzy technologiczni w regionie: firmy Balluff i FANUC Polska.

W ramach 4. edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland zostanie uruchomiona dedykowana startupom z Dolnego Śląska ścieżka branżowa Industry 4.0. Firmy, które się do niej zakwalifikują, zyskają m.in. dostęp do polskich i zagranicznych mentorów oraz wsparcie w udoskonalaniu produktów i usług, w tym pod kątem możliwego wykorzystania ich przez partnerów przemysłowych programu. Akcelerację w 3 edycjach programu przeszło już blisko 70 startupów, wspieranych przez takich rynkowych potentatów jak PKO Bank Polski, Grupa PGNiG, KGHM Cuprum sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe, Grupa Adamed czy Visa.

Wrocław z potencjałem do rozwoju prężnego ekosystemu startupowego

Wrocław coraz silniej zaznacza swoją obecność na polskiej mapie innowacji. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie www.wroclaw.pl w mieście działa blisko 150 startupów. Stolica Dolnego Śląska uplasowała się również na drugim miejscu – tuż za Warszawą - w prestiżowym badaniu "Polskie Startupy 2017" przeprowadzonym przez Fundację Startup Poland. Z rekordowej liczby ponad 600 startupów, które wzięły w nim udział, aż 12 procent działa właśnie we Wrocławiu. Jak jednak twierdzi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna MIT Enterprise Forum Poland, decyzja o uruchomieniu ścieżki akceleracji dedykowanej startupom Dolnego Śląska wynika nie tylko z ich liczby, ale również potencjału Wrocławia do stworzenia dojrzałego ekosystemu startupowego.

- Duże ośrodki miejskie, w których biznes i nauka spotykają się z działalnością badawczo-rozwojową, mają szansę na rozwój ekosystemów startupowych nie tylko o oddziaływaniu lokalnym, ale również ponadregionalnym – Wrocław jest właśnie takim miastem. To zarówno prężny ośrodek akademicki i biznesowy, jak też lokalizacja o wysoko rozwiniętym zapleczu badawczym – przekonuje Jabłońska. – MIT Enterprise Forum Poland we współpracy z Partnerami regionalnymi dodaje do funkcjonującego już we Wrocławiu ekosystemu nowy impuls w postaci akceleratora o zasięgu globalnym. W połączeniu z istniejącymi już relacjami lokalnymi może to bardzo przyspieszyć rozwój nie tylko startupów, ale również ekosystemu innowacji opartych o specjalizacje regionalne – dodaje.

Cel: przyspieszyć komercjalizację technologii rozwijanych przez startupy

Akceleracja MIT Enterprise Forum Poland realizowana jest w oparciu o know-how jednego z najlepszych na świecie uniwersytetów technologicznych - Massachusetts Institute of Technology. Celem programu jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa. MIT Enterprise Forum Poland ma już doświadczenia w akceleracji wrocławskich startupów. W poprzednich edycjach programu udział wzięło kilkanaście firm z Wrocławia, w tym m.in. AliaTechnics, BZB UAS, Cancer Center, IDENTT, INNECT, Silencions, XTPL.

- Z edycji na edycję do programu aplikowało coraz więcej startupów z Wrocławia, co świadczy o tym, że ekosystem ten się rozwija. Młode firmy technologiczne z regionu mają w sobie ogromny potencjał. Kto wie, może na Dolnym Śląsku uda nam się znaleźć jakiegoś jednorożca – podsumowuje Jabłońska.

Dodatkowe informacje:
Tomasz Gierwat
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Telefon: 690.916.130
http://mitefpoland.org

O MIT Enterprise Forum Poland

MIT Enterprise Forum Poland to jeden z największych w Polsce programów akceleracyjnych stanowiący część globalnej sieci MIT Enterprise Forum. Program, realizowany oparciu o know-how MIT w Bostonie, zapewnia polskim startupom naukowo-technologicznym na wczesnym etapie rozwoju wsparcie w zakresie rozwoju ich modelu biznesowego. MIT EFP umożliwia też rozwijanie pomysłów dzięki współpracy z największymi polskimi i międzynarodowymi firmami. Operatorem programu jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.

Kalendarz polecanych wydarzeń - lista