06listopad2018

TOP 500

Interdyscyplinarna Szkoła Innowacji Politechniki Łódzkiej


Bartosz Sakowicz od 10 lat pracuje na uczelni. Od początku wiedział, że nie chce, aby jego prace naukowe kończyły odkładane na biblioteczną półkę. Zaczął więc z sukcesem komercjalizować wyniki swoich badań. Nie przeszkodziło mu to jednak w karierze naukowej – niedawno wrócił ze stażu na Uniwersytecie Stanforda, gdzie jako laureat programu Top 500 od najlepszych ekspertów na świecie uczył się, jak przekuć wyniki badań naukowych w sukces biznesowy.

– Moje myślenie zostało nakierowane na inne tory – komentuje swój pobyt na Stanfordzie Bartosz Sakowicz. – Niesamowita synergia panująca w tym miejscu, integrująca naukowców, przedsiębiorców, inwestorów, prawników, specjalistów marketingu jest jak wielkie koło napędowe pomysłów i nowo otwieranych na ich bazie start-upów – podkreśla z entuzjazmem. Sakowicz zwraca uwagę, że stwarza to świetne warunki do powstania ekosystemu współpracy i zaufania niespotykanego zbyt często w innych miejscach świata, opierającego się na cyklach spotkań, wykładów, pokazów, konferencji, warsztatów, seminariów itp. Naukowcy są równocześnie przedstawicielami przemysłu (niejednokrotnie pełnią znaczące funkcje w przedsiębiorstwach), jak i wykładowcami uczelni. Uzupełniają go inwestorzy gotowi wesprzeć każdy innowacyjny i nawet bardzo ryzykowny pomysł, o ile rokuje on na zwrot z inwestycji.

Razem ze swoimi kolegami Kamilem Grabowskim i Przemkiem Sękalskim postanowili zawalczyć o utworzenie platformy do generowania pomysłów i firm. I to dokładnie tak, jak ich uczono na stażu: metodą prototypowania. Na początku nie było łatwo. Podczas jednej z pierwszych prezentacji pomysłu padło z sali pytanie: po co kolejna inicjatywa, skoro w mieście mamy już trzy inne? – Odpowiedzieliśmy wtedy, że gdyby było ich nawet 303, a ta następna przyniosłaby komuś korzyść, to i tak warto – stwierdza. – Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej, każda będzie miała inne grono odbiorców i każda będzie budować ekosystem współpracy i zaufania – podkreśla.

Cały wywiad w piątym numerze Forum Akademickiego.

Kalendarz polecanych wydarzeń - lista