06listopad2018

TOP 500

Cel: Skupić się na rozwoju

Rozmowa z Piotrem Wacińskim, adiunktem Kliniki kardiologii Uniwersytety Medycznego w Lublinie.

NOWY TYDZIEŃ W LUBLINIE

2014-01-27

Panie Docencie, z jednej stro­ny w Polsce, w Lublinie, chlubimy się naszą świetną kadrą naukową, z drugiej jednak strony wciąż sła­bą stroną pozostaje wdrażanie wyników badań na skalę prze­mysłową. Tymczasem to właśnie będzie jeden z warunków pozy­skiwania środków unijnych w obecnym okresie programowania. Program TOP 500INNOVATORS, w którym Pan uczestniczył, ma za zadanie zmieniać te tendencje i zbliżać naukę z biznesem?

W Polsce robi się wiele bardzo interesujących badań naukowych, jednak nie tylko polską, ale w ogóle europejską specyfiką jest często to, że badania te lądują w szufladach. Sztuką jest natomiast zrobić takie badania, które będą innowacyjne i ktoś będzie chciał je wykorzystać praktycznie. Musi więc istnieć także partner biznesowy. To jest klucz do sukcesu!

Nie sztuką jest bowiem uzyskać 20 patentów, które potem leżą dając jedynie satysfakcję, że... są. Sztuką jest przynajmniej 2-3 z nich zrealizo­wać. Program TOP 500INNOVATORS ma właśnie na celu nauczenie, jak efektywnie łączyć badania nauko­we i biznes. My w ramach naszego projektu stworzyliśmy specjalny program, mający za cel połącze­nie uczelni (w tym przypadku na­szego uniwersytetu), pracujących tam naukowców, ale również przy włączeniu w ten proces naszych absolwentów, rozproszonych po całym świecie (jest to zresztą bardzo stara praktyka anglosaska, w Polsce niestety niezbyt często stosowana) z przedsiębiorcami. Trzeba zresztą w tym miejscu zauważyć, że samo pojęcie innowacyjności różni się w podejściu naukowym i biznesowym. Chodzi więc o to, żeby poznano na­sze możliwości, nasze dokonania, a jednocześnie, by wyartykułowano potrzeby. To jest clou całego pro­gramu.

Czytaj więcej tutaj