06listopad2018

TOP 500

wyborcza.pl - POZNAJCIE NAJSZYBSZY POLSKI KOMPUTER CHŁODZONY... GORĄCĄ WODĄ

Może robić 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Składa się z dwudziestu dwutonowych szaf obliczeniowych połączonych pięcioma kilometrami kabla. Dziś ruszyło Centrum Informatyczne Świerk - jeden z najwydajniejszych superkomputerów dla branży energetyki jądrowej na świecie.

- W Polsce powstał ośrodek, który posiada jedną z największych mocy obliczeniowych w Europie. Naukowcy będą mogli prowadzić tu innowacyjne projekty naukowe, a także zaawansowane badania informatyczne związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce - mówiła dziś na otwarciu prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. A potem, zamiast przeciąć wstęgę, nacisnęła klawisz "enter".

W skrócie - dzięki jego obliczeniom i analizom w Polsce będą mogły powstać elektrownie jądrowe. Zasoby największego polskiego superkomputera pomogą też w przetwarzaniu danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Genewą. Na potrzeby eksperymentu "Large Hadron Collider beauty" udostępnione zostanie m.in. 300 TB (terabajtów) przestrzeni dyskowej, klaster obliczeniowy oraz specjalistyczne oprogramowanie. Z mocy superkomputera będą mogli skorzystać także młodzi polscy naukowcy. W ramach projektu CIŚ uruchomiona została nowa inicjatywa dla absolwentów Programu TOP 500 Innovators. Każdy z jego uczestników będzie mógł nieodpłatnie wykorzystywać moc obliczeniową superkomputera do prowadzenia własnych prac naukowo-badawczych (nie muszą być one związane z atomistyką). Kierownikiem naukowym Programu CIŚ-500 (tak nazwana została nowa inicjatywa) jest prof. dr hab. Wojciech Wiślicki. Każda osoba z grona absolwentów Programu TOP 500 Innovators może się zgłosić do niego, by w ramach pracy naukowej wykonywać obliczenia na znajdującej się w Świerku infrastrukturze obliczeniowej (więcej informacji o programie na www.cis.gov.pl).

Czytaj więcej na wyborcza.pl