06listopad2018

TOP 500

Naukowy Mam Talent. Co młodzi naukowcy mogą zdobyć w konkursie FameLab?

Mają trzy minuty, by porywająco opowiedzieć o swojej naukowej pracy. Zmagania polskich naukowców możemy śledzić w sobotę. My sprawdziliśmy, co wygrana w konkursie Famelab zmienia w ich życiu i pracy.

FameLab to międzynarodowy konkurs dla badaczy. Bitwa na opowieści. Ma być ciekawie, prosto i krótko. Naukowcy wychodzą na scenę i każdy ma tylko trzy minuty na opowiedzenie o swojej naukowej pracy. W sobotę w trzecim finale zmierzy się dziesiątka młodych naukowców z całego kraju. Zwycięzca zgarnie 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na własne wydatki. Będzie reprezentował Polskę w finale w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

38-letni naukowiec nadal dowodzi systemem komunikacji polskich satelitów BRITE-PL. Stworzony w Polsce "Lem" już jest w kosmosie, wkrótce dołączy do niego "Heweliusz".

FameLab pomógł mu dostać się do prestiżowego programu TOP 500 Innovators, w którym Ministerstwo Nauki wysyła najlepszych naukowców na staże za granicę. Był kilka miesięcy w USA. Założył własną firmę związaną z branżą kosmiczną. Pieniądze z wygranej zainwestował w lekcje języka angielskiego. Nagrywa kolejne odcinki internetowego programu BRITE TV, ale prowadzi też rozmowy na temat autorskiego programu telewizyjnego. - Jestem inaczej postrzegany przez środowisko naukowe. Nikt już nie patrzy z przymrużeniem oka na to, jak mówię o nauce. Nikt się nie oburza, że nie przystoi taki niezbyt akademicki język - mówi badacz.

Czytaj więcej na metromsn.gazeta.pl