Katowice Service Jam 2015 - podsumowanie
W 48 godzin w Katowicach powstały prototypy 4 usług podczas Katowice Service Jam 2015
W dniach 27 lutego – 1 marca 2015 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, po raz pierwszy na Śląsku został zorganizowany Service Jam. Była to lokalna edycja wydarzenia, w ramach którego w około 100 miastach na całym świecie zebrały się robocze zespoły, które wypracowywały prototypy innowacyjnych usług, odpowiadających na palące potrzeby ludzi. W Katowicach nad wyzwaniami pracowało 20 osób w 4 zespołach.
Nagroda dla Marcina Pietrzykowskiego
Marcin Pietrzykowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Absolwent Programu Top 500 Innovators, został wyróżniony prestiżową nagrodą European Award for Sustainable Land Use - CULTURA Prize 2015 Fundacji Alfreda Toepfera. Jest to nagroda za wkład w badania dla zrównoważonego użytkowania gruntów.
Gratulujemy!
Więcej informacji na stronie Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
FameLab Poland - ogłoszona lista półfinalistów
FameLab Poland to lokalna edycja międzynarodowego konkursu, w którym naukowcy w 3 minutowych wystąpieniach przedstawiają, w sposób jak najbardziej przystępny, to czym zajmują się w swoich badaniach.
Wśród półfinalistów znajduje się dwójka Topowiczów.
dr Jan Paczesny
dr inż. Bartosz Sołowiej
Gratulujemy i życzymy powodzenia w półfinale, który odbędzie się w Warszawie 28.02.2015 (sobota) w Centrum Nauki Kopernik.
Szczegóły na stronie famelab.org.pl
Bożena Tyliszczak w plebiscycie Krakowianin 2014
Miło nam poinformować, że "topowiczka" dr inż. Bożena Tyliszczak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej została nominowana w Plebiscycie Dziennika Polskiego - Krakowianin 2014 w kategorii Nauka jako "młody naukowiec z wyróżniającym się dorobkiem i publikacjami o zasięgu międzynarodowym". Zachęcamy do głosowania!
Ruszył program mentoringowy LEAN in STEM z udziałem Topowiczek!
Więcej informacji:
http://leaninstem.pl/program-mentoringowy
Dariusz Janusek - przedstawiciel Stowarzyszenia Top 500 Innovators w Radzie NCBR!
Dariusz Janusek został członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jako reprezentant Stowarzyszenia Top 500 Innovators. Rada NCBR stanowi ciało doradcze i opiniotwórcze w zakresie proponowanych zadań badawczych służących realizacji strategicznych programów naukowych i rozwojowych, warunków konkursów oraz innych zadań wynikających z przepisów ustawy. W skład Rady weszli także Topowicze reprezentujący swoje macierzyste jednostki: Marcin Chmielewski oraz Krzysztof Stańczyk.
Więcej informacji na: stronie NCBR.Serdecznie Gratulujemy!
Topowicze wśród laureatów programu Iuventus Plus
MNiSW ogłosiło wyniki IV edycji programu Iuventus Plus "na finansowanie projektów młodych naukowców, do 35 roku życia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy, w zakresie publikacji, o zasięgu międzynarodowym." Wśród laureatów znalazła się czwórka Topowiczów:
- Bozena Tyliszczak
- Beata Hasiów-Jaroszewska
- Krzysztof Wincza
- Małgorzata Nowacka
Gratulujemy!
Pierwszy na świecie elektroniczny system maskujący - przełomowy wynalazek Topowicza
Prof. Adam Januszko to współtwórca przełomowego rozwiązania, które pozwala na zmianę kolorów obiektów obserwowanych gołym okiem np. czołgu lub stanowiska dowodzenia. Prototyp Kameleona jego twórcy zaprezentowali na International Innovation & Technology Exhibition ITEX 2014 w Kuala Lumpur w Malezji. Wynalazek zyskał duże uznanie i został wyróżniony złotym medalem.
Zachęcamy do lektury:
- Armia kameleonów. Polacy pracują nad rewolucyjnym elektronicznym systemem maskującym
- Dzięki polskim naukowcom czołg zmieni barwę niczym kameleon
(fot. Bogusław Politowski/Polska Zbrojna)
Nominacja profesorska dla Topowiczki - Adriany Zaleskiej
Wśród 61 przedstawicieli świata nauki i szktuki, którzy obebrali nominacje profesorskie z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, znalazła się także Adriana Zaleska, profesor nauk technicznych z Uniwersytetu Gdańskiego.
Ada, serdecznie gratulujemy!
(fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska)
Przedstawiciele Stowarzyszenia Top 500 Innovators o propozycjach dla Programu Operacyjnego POIR w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
W zeszły poniedziałek, tj. 27 października, przedstawiciele Stowarzyszenia Top 500 Innovators spotkali się z Panem Leszkiem Grabarczykiem, Zastępcą Dyrektora Centrum oraz Panem Łukaszem Jaskiem, Kierownikiem Działu Programowania i Projektów Systemowych. Podczas spotkania przedstawione zostały propozycje konkursów wspierających współpracę nauki z przemysłem i komercjalizację wyników badań naukowych w ramach nowego Programu Operacyjnego POIR oraz omawiano możliwości dalszych działań Stowarzyszenia na rzecz Centrum.
Nad propozycjami konkursów, będącymi odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby środowiska naukowego, pracowała grupa ponad 30 Przedstawicieli Stowarzyszenia, wśród których znaleźli się naukowcy, przedsiębiorcy, specjaliści z centrów transferu technologii oraz brokerzy innowacji.
Przedstawione rozwiązania dotyczyły, m.in. wspierania naukowców w procesie zakładania spółek spin off i spin out, wspierania realizacji projektów B+R na uczelniach do fazy MVP(Minimum Valiable Product), wspierania mikro i małych przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów B+R.