06listopad2018

Orange Fab Polska

Polska została czwartym krajem w którym rusza program akceleracji start-upów Orange Fab. Wcześniejsze edycje odbyły się w San Francisco, Paryżu i Tokio. Jak podaje organizator "Celem Programu Orange Fab jest rozwój działalności biznesowej startupów poprzez zbudowanie innowacyjnych produktów lub usług, z których startupy, Orange oraz klienci Orange będą odnosili korzyści." Cieszy to, że zgłoszeń było więcej niż się spodziewano - dokładna liczba nie jest na razie ujawniana. Niedługo okaże się jakiej są jakości. Jednym z nielicznych mentorów ze świata nauki został Bartosz Ziółko - absolwent drugiej edycji TOP 500 Innovators. W ramach programu, już wkrótce Deep Dive Session w Warszawie z autorami najlepszych zgłoszeń.

Warsaw Service Jam 2014 już w marcu w Warszawie!

7-9 marca 2014 r. w warszawskim Teatrze Studio odbędą się dwudniowe warsztaty projektowania usług, produktów i doświadczeń konsumenta. W ten sam weekend setki osób na świecie wezmą udział w podobnych warsztatach będących częścią Global Service Jam.

Warsaw Service Jam to warszawska edycja światowego projektu Global Service Jam. Są to dwudniowe warsztaty poświęcone projektowaniu usług, prowadzone według określonej formuły (problem > pomysł > prezentacja > próba > prototyp). Przedstawiciele różnych branż i zawodów, z różnym poziomem i rodzajem doświadczeń spotkają się, aby wspólnie tworzyć, poczuć ducha inspiracji, innowacji, kreatywności, współpracy i pozytywnej rywalizacji. W ciągu niespełna 48 godzin będą pracować nad stworzeniem całkowicie nowej usługi, rozwiązania czy produktu. Podczas opracowywania prototypu będą wielokrotnie testować i weryfikować jego użyteczność dla użytkownika końcowego.

Organizacja tego wydarzenia odbywa się przy znaczącym udziale absolwentów programu TOP 500 Innovators.
Stowarzyszenie Top 500 Innovators jest partnerem wydarzenia.

Czytaj więcej: Warsaw Service Jam 2014 już w marcu w Warszawie!

SHOPA – Design Thinking Workspace w natarciu!

Od grudnia 2013 roku na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy rozpędu nabiera inicjatywa zapoczątkowana przez grupę fascynatów design thinking. To dzięki ich pasji i ciężkiej pracy powstała pierwsza w Polsce przestrzeń sprzyjająca powstawaniu innowacyjnych rozwiązań dla firm. Stwarza to realną szansę na intensyfikację współpracy miedzy nauką a biznesem oraz nadanie jej zupełnie nowego kształtu.

Wszystko zaczęło się ponad rok temu. Grupa 40 naukowców oraz pracowników centrów transferu technologii odbyła dwumiesięczny staż w ramach programu MNiSW Top500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Tam większość z nich po raz pierwszy poznała założenia metodologii, która zmieniła na świecie podejście do projektowania produktów i usług – design thinking.

Czytaj więcej: SHOPA – Design Thinking Workspace w natarciu!

Bizneswoman Roku 2013 w kategorii Debiut Roku: Anna Czerwoniec

Bizneswoman Roku 2013 w kategorii Debiut Roku: Anna Czerwoniec, założycielka VITAINSILICA

Absolwentka TOP 500 Innovators wygrała konkurs Sukces Pisany Szminką - Biznes Woman Roku.
Gratulujemy serdecznie!!!

Pasjonatka łączenia nauki i biznesu Na starcie nie miała ani pieniędzy ani doświadczenia w biznesie, ale to nie powstrzymało jej przed stworzeniem firmy o ogromnym potencjale. Pozyskała branżowego inwestora, zaangażowała specjalistów i dziś jej firma oferuje szerokie portfolio specjalistycznych usług analizy danych biologicznych i biomedycznych oraz oprogramowania przeznaczone do zarządzania danymi biologicznymi na potrzeby naukowe.

Czworo topowiczów wśród odbierających Inkubatory Innowacyjności

Dwanaście „Inkubatorów Innowacyjności” otrzyma od MNiSW środki na wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. 30 stycznia w siedzibie resortu nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska ogłosiła wyniki konkursu.
Celem przedsięwzięcia „Inkubator Innowacyjności” jest wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. Realizacja przedsięwzięciDziałania podjęte w jego ramach powinny przyczynić się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.

Wykaz laureatów konkursu „Inkubator Innowacyjności" z uwzględnieniem członków naszej społeczności:

Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Jagielloński
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Politechnika Śląska
Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Jan Chełkowski
Politechnika Lubelska - Paweł Chrapowicki
Politechnika Gdańska - Agnieszka Krawczyk
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Politechnika Krakowska
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - Rafał Ślusarczyk
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza


Czytaj więcej na nauka.gov.pl

Jak zostać wynalazcą?

22 listopada 2013r w ramach I Wrocławskiego Kongresu Naukowego Dzieci i Młodzieży we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyły się warsztaty wynalazcze dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez dr. inż. Sebastiana Koziołka z Politechniki Wrocławskiej, absolwenta trzeciej edycji Programu Top 500 Innovators.

Prototypowanie nie jest zwykłą zabawą z plasteliną, papierem i pudełkami, jest próbą symbolicznego przedstawienia funkcji nowego rozwiązania projektowego. Np. w prototypie pojazdu ekologicznego zielona bibuła może symbolizować trawę jako paliwo, która ulega fermentacji i przemianie na biopaliwo zasilając jednocześnie ekologiczny pojazd. Moderowane warsztaty wynalazcze umożliwiają budowę logicznych systemów oraz funkcji będące efektem wyobraźni, współpracy oraz twórczego i kreatywnego rozwiązywania zidentyfikowanych problemów.

Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu:



Kilka zdjęć z warsztatów prowadzonych podczas I Wrocławskiego Kongresu Naukowego Dzieci i Młodzieży...

Czytaj więcej: Jak zostać wynalazcą?

Jak stymulować kreatywność, czyli o radzeniu sobie z innowacyjnością

Wojciech Wodo, absolwent Programu Top 500 Innovators (Berkeley, jesień 2012), zebrał swoje doświadczenia z Doliny Krzemowej w artykule "Stimulating the creativity of the team and encouraging entrepreneurial attitudes in academic environment How to deal with the innovation?". Publikacja została zaprezentowana na międzynarodowej konferencji University Industry Interaction 2013 w Amsterdamie. Poniżej abstrakt, artykuł oraz prezentacja i kilka zdjęć z konferencji.

Abstract: In this paper we try to investigate the most essential conditions set of the innovation- friendly environment. Our aim is to find the culture of work, in which participants are well motivated to experiment, and not afraid of being entrepreneurial. After new experiences gained in the leading in the innovations environment of Silicon Valley, we suggest new approaches towards innovation with the use of ’adopt and adapt’ rule.

Przeczytaj artykuł.
Zobacz prezentację.

Czytaj więcej: Jak stymulować kreatywność, czyli o radzeniu sobie z innowacyjnością

Stowarzyszenie Top 500 Innovators o Projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw z dn. 16 lipca 2013

Społeczność Stowarzyszenia Top 500 Innovators wzięła udział w konsultacjach społecznych Projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw z dn. 16 lipca 2013.

Zgłoszono propozycje zmian wraz z komentarzami na temat:
- przepisów dotyczących „uwłaszczenia naukowców” (Zał. 1),
- przepisów dotyczących wspierania mobilności krajowej i zagranicznej naukowców przez jednostki macierzyste (Zał. 2),
- oraz wnioski różne dotyczące propozycji zmian różnych artykułów Ustawy (Zał. 3).

Propozycje zmian do Projektu ustawy zostały przesłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konsultacji społecznych.

Obok dyskusji nad tematem uwłaszczenia naukowców (Zał. 1) grupa zrzeszonych w Stowarzyszeniu Top 500 Innovators specjalistów z dziedziny własności intelektualnej i transferu technologii przygotowała i przeprowadziła ankietę środowiskową, której wyniki dostępne są w osobnym raporcie.

Rusza III edycja programu US-Poland Innovation Hub

Pod koniec października 2013 r. rusza III edycja programu US-Poland Innovation Hub, realizowanego przez US-Polish Trade Council, w partnerstwie z absolwentami programu Top 500 Innovators. Program skierowany jest do polskich innowacyjnych firm, w strategii których jest „GoGlobal!”, ze szczególnym uwzględnieniem rynku amerykańskiego.

PRZEBIEG
HUB to 5 sesji treningowych w Polsce, prowadzonych przez ekspertów z Doliny Krzemowej. Tematyka warsztatów to m.in. strategia internacjonalizacji firmy, strategia marketingowa, ochrona własności intelektualnej, przygotowania do rozmów z VC, itp. praktyczne zajęcia).
Drugie etap programu to wyjazd do Doliny Krzemowej, w tym intensywny trening (warm-up), warsztaty Elevator Pitch przygotowujące do pitch presentation, a w kolejnych dniach: spotkania biznesowe z potencjalnymi inwestorami w Dolinie Krzemowej oraz networking.

Więcej o przebiegu HUB tutaj.

NABÓR
Nabór zgłoszeń trwa do 30 września 2013 r.

KOSZT UCZESTNICTWA
Koszty uczestnictwa w sesjach treningowych w Polsce, warsztatach w siedzibie USPTC w USA oraz przelot i pobyt w USA pokrywane są samodzielnie przez Uczestników programu (koszt ustalany indywidualnie).
Opłata Rekrutacyjna wynosi 1500 zł. Opłata ta jest niezbędna na pokrycie kosztów związanych z obsługą administracyjną i merytoryczną zgłoszeń.
Firmy mogą starać się o pokrycie tych wydatków w ramach inicjatywy NCBR GO_GLOBAL.PL.

KONTAKT
Więcej informacji można uzyskać tutaj:
www: http://innovationhub-usptc.org
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Absolwenci programu Top 500 Innovators zdobywają granty LIDER

Aż siedmioro absolwentów programu Top 500 Innovators zostało laureatami prestiżowych grantów badawczych LIDER w IV konkursie, którego wyniki ogłosił NCBiR. Stanowi to aż 17% spośród 41 badaczy, którzy otrzymają środki na stworzenie nowego zespołu badawczego i rozpoczęcie prac nad opracowaniem technologii o dużym potencjale wdrożeniowym.

Absolwenci programu Top 500 Innovators, którzy otrzymali Granty LIDER to:

  • Dorota Bociąga - projekt "MOdified BIOmaterials - MEDicine future" o wartości 1 199 040 zł realizowany na Politechnice Łódzkiej
  • Piotr Jakub Boruszewski – projekt „Innowacyjne materiały kompozytowe z biomasy lignocelulozowej odnawialnej w krótkim cyklu, zwiększające konkurencyjność przemysłu drzewnego” o wartości 1 185 120 zł realizowany w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Anna Czarnecka – projekt „Hodowle biomimiczne jako innowacyjne narzędzie przedklinicznego testowania nowych leków” o wartości 1 191 400 zł realizowany w Wojskowym Instytucie Medycznym
  • Kamil Grabowski – projekt „Biometryczny system uwierzytelniania pozytywnego dla scenariuszy niekooperacyjnych” o wartości 1 195 320 zł realizowany na Politechnice Łódzkiej
  • Witolda Kazimierski – projekt „Mobilna nawigacja śródlądowa” w o wartości 819 720 zł realizowany w Marine Technology sp. z o. o.
  • Sebastian Koziołek – projekt „Mobilna stacja zasilania oczyszczonym i skompresowanym biogazem” o wartości 958 800 zł realizowany na Politechnice Wrocławskiej
  • Grzegorz Skrabalak – projekt „Technologia wieloelektrodowego, precyzyjnego wykonywania otworów w materiałach trudnoobrabialnych” o wartości 650 900 zł realizowany w Instytucie Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

Celem programu LIDER organizowanego w tym roku po raz czwarty przez NCBiR jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu zespołami badawczymi poprzez umożliwienie im realizacji projektów badawczych o dużym potencjale wdrożeniowym. Pozwoli to absolwentom programu Top 500 Innovators na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej w trakcie wyjazdu do USA, poprzez tworzenie i kierowanie własnym zespołem badawczym w celu opracowania nowej technologii, która ma realne szansę na komercjalizację.

Pełna lista absolwentów IV edycji konkursu LIDER jest dostępna na stronach NCBiR

Kalendarz polecanych wydarzeń - lista