Kategoria: W mediach
- Utworzono: 03 marzec 2015
PAP Nauka w Polsce - podsumowanie debaty: "Rola nauki w służbie innowacyjnego społeczeństwa"
Portal podając główne konkluzje z debaty wskzuje na to, że najskuteczniej do wzmocnienia transferu wiedzy z nauki do biznesu przyczynić się mogą specjaliści zajmujący się transferem technologii posiadający wysokie kompetencje w tym zakresie oraz interdyscyplinane instytucje badawcze gromadzące ekseprtów z wielu dziedzin.
W artykule szeroko cytowany jest Topowicz Dariusz Kołoda który wypowiedział się na temat systemu wspracia komercjalizacji wyników badań naukowych: "Jest bardzo mało ludzi, którzy mają doświadczenie w tym obszarze i wiedzą, jak wyglądają te procesy w USA, Izraelu czy Finlandii. Uczelni nie stać na zatrudnienie takich ludzi, bo zwrot z tej inwestycji będzie bardzo długi. Nawet jeśli władze uczelni są otwarte na taki pomysł, to trudno jest przekonać do niego całe środowisko."
Wśród panelistów znalazł się także absolwent Top 500 Innovators Michał Pajdak, którego wypowiedź na temat sytuacji w firmach cytuje PAP: "Każdy czeka na dotacje, ulgi, ale nikt na innowacje. Łatwiej jest kupić technologię, łatwiej jest ją przywieźć z zagranicy, niż prosić o nią polskich naukowców. Polski przedsiębiorca patrzy bardzo krótkoterminowo na biznes, dużo ryzykuje i wie, że jeśli źle zainwestuje, to być może będzie musiał go zamknąć".
Czytaj więcej na naukawpolsce.pap.pl
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 27 luty 2015
wroclaw.gazeta.pl - podsumowanie konferencji Innowacyjny Wrocław
Portal opisuje wystąpienie Joanny Pniewskiej z Politechniki Gdańskiej dotyczące design thinking. Topowiczka jest opisana jako pomysłodawczyni i koordynatorka ogólnopolskiego festiwalu Design Thinking Week. Gazeta internetowa nadmienia, że jest laueratką programu stażowego Top 500 Innovators na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a w pracy zawodowej zajmuje się transferem technologii z nauki do biznesu.
Zacytowano wypowiedź Joanny Pniewskiej:
"- Design thinking to usystematyzowany sposób myślenia. Żeby wpaść na innowacyjny pomysł, trzeba zebrać interdyscyplinarny zespół, bo problemy w dzisiejszym świecie są złożone.
Pierwsza część to faza empatii. - Musimy się jak najwięcej dowiedzieć o odbiorcy i jego problemach. Ważne jest też wyjście z biura, by dyskretnie pooobserwować odbiorców. Potem zaczyna się faza definiowania: trzeba konkretnie opisać problem - wyjaśniła.
Potem grupa powinna wygenerować jak najwięcej pomysłów w burzy mózgów, dalej zaczyna się prototypowanie. Pniewska: Bierzemy papier, nożyczki i wszystko co mamy pod ręką. Powiedzmy sobie: "do it yourself". Tworzymy prototyp, żeby zobaczyć czym nasz pomysł może być.
Na końcu czeka nas testowanie. - Sprawdzamy, czy to wszystko ma sens. Te metody wyglądają na proste i czasochłonne. Ale dzięki nim można wpaść na przełomowe pomysły".
Gazeta odnosi się też do działań zrealizowanych przez dwoje topowiczów pracujących w EIT+ Patrycji Radek - wicedyrektor ds. marketingu i sprzedaży w EIT+ i Przemysława Hałuba, koordynatora ds. kluczowych klientów w departamencie rozwoju biznesu tego centrum. Współorganizowali oni warsztaty na temat projektowania przystanku tramwajowego.
Portal cytuje Patrycję Radek, która konkluduje warsztaty "- Najważniejsza okazała się część empatyczna, w której mówiliśmy o potrzebach. Uczestnicy stwierdzili, że warto by zastosować tę metodę w konsultacjach społecznych urzędu miejskiego."
Czytaj więcej na: wroclaw.gazeta.pl
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 27 luty 2015
wroclaw.pl - EIT+: W ŚRODĘ SPOTKANIE "INNOWACYJNY WROCŁAW"
Portal wrocalw.pl podaje, że 25 lutego o godz. 12 siedzibie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ będzie miało miejsce wydarzenie pod tytułem "Innowacyjny Wrocław", organizaotrem jest "Gazeta Wyborcza" inicjator przedsięwzięcia "i-Lab: Laboratorium Innowacji".
Wśród prelegentów portal wymienia kilkoro topowiczów:
Joannę Pniewską, Przemysława Haluba oraz Patrycję Radek.
Nasze stowarzyszenie jest opisane jako skupiające młodych polskich uczonych, którzy mają za sobą staże i praktyki w zachodnich ośrodkach naukowych.
Czytaj więcej na: wroclaw.pl
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 27 luty 2015
Gazeta Wyborcza-Wrocław pisze o konferencji z udziałem topowiczki Joanny Pniewskiej
25 lutego we Wrocałwskim Centrum Badań EIT+ odbyła się konferencja zorganizowana przez Gazetę Wyborczą w ramach ogólnopolskiej akcji "iLab: Laboratorium Innowacji".
W pierszej części 4-ro godzinnego programu Joanna Pniewska reprezentująca Politechnikę Gdańską oraz Stowarzyszenie TOP 500 Innovators poprowadziła prezentację pod tytułem: Design thinking. Kreatywne rozwiązywanie problemów w oparciu o zrozumienie potrzeb użytkowników.
Joanna Pniewska została przez Gazetę przedstawiona jako uczestniczka programu Top 500 Innowators, która na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii poznała nowatorskie narzędzia dla nauki i biznesu.
Jednym z ostatnich elementów konferencji była prezentacja projektu Space is More, z którym mocno współracuje Wojciech Wodo, również topowicz.
Czytaj więcej W Gazeta Wyborcza Wrocałw z dnia 21.02.2015 oraz na wroclaw.gazeta.pl
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 19 luty 2015
Nauka w Polace PAP o debacie o roli nauki w budowaniu innowacyjnego społeczeństwa
Serwis Nauka w Polsce informuje o możliwości rejestrowania się na wydarzenie "Rola nauki w służbie innowacyjnego społeczeństwa", które odbędzie się 26 lutego w Warszawie.
W debacie wezmą udział m.in.:
prof. Michał Kleiber prezes Polskiej Akademii Nauk oraz
Dariusz Kołoda Topowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizatorzy zachęcają do rejestracji na stronie www