Kategoria: W mediach
- Utworzono: 05 listopad 2013
John Kerry w Polsce. Do czego namawiał?
Sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się też w Warszawie z młodymi polskimi naukowcami, uczestnikami programu ministerstwa nauki Top 500 Innovators i twórcami marsjańskiego łazika Hyperion. Kerry żartował, że polscy naukowcy wyglądają na wyjątkowo zorganizowanych, bo oczekiwali na niego w równych rzędach. Szef amerykańskiej dyplomacji dopytywał się też o szczegóły konstrukcji i działania Hyperiona.
Łazik zbudowali studenci Politechniki Białostockiej. Hyperion w tym roku zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach takich łazików University Rover Challenge w USA - osiągnął najlepszy wynik w historii zawodów, zdobywając 493 na 500 możliwych punktów.
Pojazd powstał dzięki środkom z resortu nauki. Uczelnia wzięła udział w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Generacja przyszłości i otrzymała 366 tys. zł. Łazik ma sześć niezależnie napędzanych i sterowanych kół, manipulator przegubowy, system GPS oraz system wizji. Jest przystosowany do poruszania się w terenie pustynnym, piaszczystym i kamienistym; może pokonywać 50-stopniowe pochylenia.
Program Top 500 Innovators finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zakłada wysyłanie na najlepsze amerykańskie uczelnie naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Uczestnicy programu przyglądają się tam m.in., jak przekładać wyniki badań na konkretne projekty biznesowe. Na podstawie zdobytych doświadczeń po powrocie do kraju mają proponować własne tego typu projekty.
Czytaj więcej na money.pl
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 05 listopad 2013
Kerry od poniedziałku w Polsce; we wtorek rozmowy z polskimi politykami
W programie wizyty sekretarza stanu USA jest także spotkanie polskimi i amerykańskimi biznesmenami oraz spotkanie ze stażystami programu "Top 500 innovators" - pracownikami naukowymi polskich jednostek naukowych, prowadzącymi badania m.in. w obszarze nauk: ścisłych, przyrodniczych, technicznych i medycznych. Czytaj więcej na Wyborcza.plKategoria: W mediach
- Utworzono: 04 listopad 2013
NANOCZĄSTKI PRZYSZŁOŚCI
Rozmowa z prof. dr hab. Ewą Sawosz Chwalibóg - kierownikiem Katedry Żywienia Zwierząt, Wydziału Nauk o Zwierzętach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz zespołem Zakładu Nanobiotechnologii.W tym zespole pracuje dr inż. Marta Grodzik, absolwentka programu Top 500 Innovators .
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 29 październik 2013
Dorota Bociąga: "Stanford to stan umysłu"
W ostatnim numerze Życie Uczelni (Nr 125) na stronach 28-30 opublikowany został artykuł, w którym absolwentka programu Top 500 Innovators: Dorota Bociąga (Zakład Inżynierii Biomedycznej Politechniki Łódzkiej) przedstawia swoje wrażenia z wyjazdu stażowego do USA.Autorka jest laureatką Programu TOP500 Innovators Science - Management - Commercialization. Na Uniwersytecie Stanforda spędziła dwa miesiące, które okazały się niezwykle ważne dla jej rozwoju naukowego i osobowościowego. Swoimi wrażeniami i doświadczeniami podzieliła się z Życiem Uczelni.
Stanford to stan umysłu
Zanim wyjechałam koledzy i koleżanki z I edycji Top500, przygotowując nas do wyjazdu, mówili: „Stanford to stan umysłu”. Wylatując do Doliny Krzemowej nadal nie rozumiałam, o czym właściwie mówią. Pojechałam, doświadczyłam, zrozumiałam... Teraz już wiem, co znaczy taki stan umysłu posiadać... Ponad dwa miesiące w Dolinie Krzemowej to ciężka praca nad rozwojem własnych umiejętności, samym sobą, warsztatem efektywnej pracy i umiejętnej współpracy. To czas nawiązywania kontaktów, kreowania i rozwijania w głowie pomysłów, w jaki sposób zdobytą wiedzę i doświadczenie przenieść na własny grunt – uczelni, regionu, Polski. Podstawą są ludzie i praca zespołowa – niemal 100% czasu, który spędza się z czterdziestką wyjątkowych osób z całej Polski, to czas wyzwań, nauki, obserwacji, rozwijania wielu umiejętności i pokonywania własnych słabości. To proces, który rozpoczyna się od zrozumienia, jak ważna, a jednocześnie trudna jest efektywna praca zespołowa, szczególnie w gronie 40 bardzo inteligentnych i otwartych osób, a jednocześnie indywidualności, proces, który przez doświadczenie w rozwiązywaniu problemów z użyciem zupełnie nowych metodologii i niestandardowych ścieżek myślenia prowadzi do sprawdzeniu swojej wiedzy i umiejętności w zakresie przywództwa i efektywnej pracy zespołowej dzięki wspólnej realizacji projektów zaliczeniowych. Taki sposób działania i osiągania celów pokazuje, jak wiele można zdobyć oraz jak ogromną satysfakcję przynosi działanie i pozytywne nastawienie, a także świadomość, że „It’s OK to fail“. To daje kredyt zaufania do siebie samego i swoich możliwości. Pokazuje, że najpierw trzeba chcieć, a potem wystarczy działać, współpracować, rozwijać, wdrażać, zmieniać a cele zostają osiągnięte.
Czytaj więcej w "Życie Uczelni nr 125"...
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 29 październik 2013
I Polsko-Amerykański Most Innowacji pod patronatem MNiSW
Polsko-Amerykański Most Innowacji to wspólna inicjatywa Konsulatu Generalnego USA, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz absolwentów Programu Top 500 Innovators. W otwarciu spotkania 28 października wzięła udział prof. Maria Elżbieta Orłowska, sekretarz stanu w MNiSW.Czytaj więcej na nauka.gov.pl