06listopad2018

TOP 500

Kategoria: W mediach

Technologia topowiczów przeszła do drugiego etapu konkursu Eureka!Dziennik Gazeta Prawna

Nanokompozytowy pochłaniacz

... Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego postanowili nie czekać. Specjaliści z Katedry Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych (prof. Zenon Foltynowicz, dr inż. Wojciech Kozak oraz dyplomanci) opracowali nanokompozytowe pochłaniacze tlenu. – Trend jest taki, żeby do żywności było dodawane coraz mniej chemii – wyjaśnia prof. Foltynowicz. – Nasz wynalazek wpisuje się w to idealnie – dodaje naukowiec.

Wynalazek jest już zgłoszony i dzięki temu chroniony w urzędach patentowych (w Europie, USA, Japoni i w Izraelu), trwają również rozmowy z inwestorami na temat jego wdrożenia. – Tego, jak lepiej komercjalizować wyniki badań, nauczyliśmy się m.in. dzięki uczestnictwu w programie Top 500 Innovators realizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – tłumaczy dr Wojciech Kozak. – Spędziłem dwa miesiące w Dolinie Krzemowej na Uniwersytecie Berkeley i zdobyte tam doświadczenia są bezcenne. Od amerykańskich rozwiązań dzieli nas jeszcze przepaść, ale przynajmniej możemy zmierzać w dobrym kierunku.

Czytaj więcej na dziennik.pl

Szczegóły technologii opisano tutaj.

Kategoria: W mediach

Naukowcy z Uniwesytetu Ekonomicznego w Poznaniu zlikwidują tlen!

A dokładniej rzecz ujmując - wynaleźli nanokompozytowy pochłaniacz tlenu. Dzięki temu pakowana żywność będzie mogła dłużej zachować świeżość. Teraz tylko muszą swój wynalazek sprzedać producentom opakowań.

Zespół pod kierownictwem prof. dra hab. Zenona Foltynowicza i dra inż. Wojciecha Kozaka z Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opracował według swojego know-how zupełnie nowy typ pochłaniaczy tlenu – wykorzystujący nanotechnologię, mianowicie nanożelazo. Badania trwały kilka lat. Wcześniej ten sam zespół opracował i opatentował już inne pochłaniacze, ale nowy jest udoskonalony. W odróżnieniu od pochłaniaczy wcześniejszych generacji nie wymaga ani katalizatora, ani wilgoci. Może mieć postać umieszczanej wewnątrz opakowania saszetki, pastylki, wkładki kartonowej, folii czy warstwy wprowadzonej do uszczelki pod zamknięciem butelki czy słoika.

Profesor Zenon Foltynowicz i dr inż. Wojciech Kozak byli też uczestnikami programu TOP 500 Innovators – największego w historii programu szkoleniowego dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Obecnie wynalazcy prowadzą działania zmierzające do komercjalizacji pochłaniacza.

Czytaj więcej na www.codziennypoznan.pl

Kategoria: W mediach

Cel: Skupić się na rozwoju

Rozmowa z Piotrem Wacińskim, adiunktem Kliniki kardiologii Uniwersytety Medycznego w Lublinie.

NOWY TYDZIEŃ W LUBLINIE

2014-01-27

Panie Docencie, z jednej stro­ny w Polsce, w Lublinie, chlubimy się naszą świetną kadrą naukową, z drugiej jednak strony wciąż sła­bą stroną pozostaje wdrażanie wyników badań na skalę prze­mysłową. Tymczasem to właśnie będzie jeden z warunków pozy­skiwania środków unijnych w obecnym okresie programowania. Program TOP 500INNOVATORS, w którym Pan uczestniczył, ma za zadanie zmieniać te tendencje i zbliżać naukę z biznesem?

W Polsce robi się wiele bardzo interesujących badań naukowych, jednak nie tylko polską, ale w ogóle europejską specyfiką jest często to, że badania te lądują w szufladach. Sztuką jest natomiast zrobić takie badania, które będą innowacyjne i ktoś będzie chciał je wykorzystać praktycznie. Musi więc istnieć także partner biznesowy. To jest klucz do sukcesu!

Nie sztuką jest bowiem uzyskać 20 patentów, które potem leżą dając jedynie satysfakcję, że... są. Sztuką jest przynajmniej 2-3 z nich zrealizo­wać. Program TOP 500INNOVATORS ma właśnie na celu nauczenie, jak efektywnie łączyć badania nauko­we i biznes. My w ramach naszego projektu stworzyliśmy specjalny program, mający za cel połącze­nie uczelni (w tym przypadku na­szego uniwersytetu), pracujących tam naukowców, ale również przy włączeniu w ten proces naszych absolwentów, rozproszonych po całym świecie (jest to zresztą bardzo stara praktyka anglosaska, w Polsce niestety niezbyt często stosowana) z przedsiębiorcami. Trzeba zresztą w tym miejscu zauważyć, że samo pojęcie innowacyjności różni się w podejściu naukowym i biznesowym. Chodzi więc o to, żeby poznano na­sze możliwości, nasze dokonania, a jednocześnie, by wyartykułowano potrzeby. To jest clou całego pro­gramu.

Czytaj więcej tutaj

Kategoria: W mediach

Liczy się pasja, jakość i skuteczność

W listopadowym numerze miesięcznika "Nasza Politechnika" wydawanego przez Politechnikę Krakowską ukazały się trzy artykuły absolwentów Programu Top 500 Innovators - Izabeli Paluch, Krzysztofa Oleksego oraz Szymona Łukasika. Podsumowali oni swoje doświadczenia na uniwersytetach Stanford i Berkeley oraz opowiedzieli o zdobytej wiedzy i umiejętnościach.

Pełne teksty można przeczytać w dostępnej online wersji PDF na stronach 19-25. Zachęcamy do lektury!

Kategoria: W mediach

Geek Girls Carrots Białystok - czas na ZMIANĘ!

23 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 odbędzie się noworoczne spotkanie społeczności Geek Girls Carrots Białystok. W nowy rok wchodzimy pełni planów, postanowień i oczekiwań – stąd w programie dwa tematy inspirujące do działania i... zmian! Styczniowe Prelegentki – to pełne energii pasjonatki, które oprócz przekazania porcji solidnej wiedzy, zarażą Was przekonaniem, że nie ma rzeczy niemożliwych!

Jedną z prelegentek będzie Anna Daszuta-Zalewska – absolwentka programu TOP 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda; członek Stanford Club of Poland; członek Amerykańsko-Polskiej Rady Współpracy z siedzibą w Katowicach i Stowarzyszenia Absolwentów TOP 500 Innovators; współpracownik US-Polish Trade Council z siedzibą w Palo Alto, CA, USA. Obecnie pełni obowiązki Dyrektora Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Ma ponad 10-letnie doświadczenie w generowaniu i zarządzaniu projektami na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz szkolnictwa wyższego, współfinansowanymi z funduszy pomocowych UE; 5 lat doświadczenia w prowadzeniu zajęć dydaktycznych na uczelni wyższej z zarządzania projektami, polityki regionalnej UE. Od 1998 r. ekspert oceniający wnioski o dofinansowanie w ramach Priorytetów II, IV i VIII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (współpraca z MNiSW, NCBiR; Wojewódzkim Urzędem Pracy w Białymstoku). Obszar zainteresowań zawodowych: przedsiębiorczość, innowacje, design thinking, ochrona IP, polityka regionalna UE. Prywatnie: mężatka, mama 5-letniej Dominiki, miłośniczka Westów.

Czytaj więcej na www.mmbialystok.pl