06listopad2018

TOP 500

Kategoria: W mediach

Anna Daszuta-Zalewska opowiada o szansach na sukces Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego

...jestem optymistką z natury - tak na pytanie o szanse na sukces kolejnego - tym razem białostockiego - parku naukowo-technologicznego odpowiada jej dyrektor Anna Daszuta-Zalewska.

Czy jest Pani w stanie przyciągać kapitały na wschód kraju, do miast takich jak Białystok?

Bardzo wierzę w networking. Zaraziłam się networkingiem będąc w Kalifornii. Spędziłam dwa miesiące w ramach programu Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda. Nawiązałam świetne kontakty wśród pracowników naukowych, młodych przedsiębiorców, aniołów biznesu. W San Francisco podpisaliśmy - jako miasto - porozumienie ze Stowarzyszeniem US-Polish Trade Council oraz z Polsko-Amerykańską Radą Współpracy. Dzięki temu mamy ułatwiony dostęp do ludzi z Doliny Krzemowej. 14 marca w Białymstoku będziemy gościli szefa sieci Aniołów Biznesu Doliny Krzemowej. Sami otwieramy cykl sesji treningowych Anioły w Białymstoku promujących kulturę współpracy multidyscyplinarnej oraz metodologię kreatywnego rozwiązywania problemów w oparciu o empatię czyli design thinking.

Kraje nadbałtyckie, Ukraina, Białoruś - to bliscy sąsiedzi Białegostoku. Jeśli instytucja dostrzeże ogromny potencjał tych państw, nie będzie na siłę szukać know-how na Zachodzie (tam gdzie inne polskie parki) może przyczynić się do przemiany Polski Wschodniej i znaleźć realnych partnerów dla swoich przedsiębiorców. Bliskość Politechniki Białostockiej, która zasłynęła łazikiem marsjańskim, czy jeden z najlepszych w tej części Europy Uniwersytetów Medycznych (Krajowy Ośrodek Wiodący) powinny sprzyjać inwestycji.

Polskę Wschodnią odróżnia od Zachodniej zrozumienie dla ponadlokalnej współpracy. Doświadczenie pokazuje, że Ci którzy mają mniej, mają też większe marzenia i determinację do ich realizacji. Oby Polska Wschodnia powtórzyła sukces azjatyckich tygrysów.

Czytaj więcej na citybranding.natemat.pl

Kategoria: W mediach

TVP Łódź - Absolwenci chcą kreować Łódź

Trzynastu łódzkich naukowców, którzy uczestniczyli w prestiżowym programie TOP 500 Innovators realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaproponowało władzom Łodzi pomoc w promowaniu marki "Łódź kreuje". Stypendyści, po powrocie ze szkoleń m.in. w NASA i Google ściśle współpracować z miastem oraz pomóc w promowaniu marki "Łódź Kreuje".

Program polega na wspieraniu najzdolniejszych polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Stypendyści wyjeżdżają do najlepszych uczelni świata. Tym razem byli w stanach zjednoczonych. Podczas 9-tygodniowego stażu uczestniczyli w wykładach, spotykali się z inwestorami oraz mieli praktyki w firmach.
Po powrocie stypendyści nie tylko chcą przekazywać zdobytą wiedzę na swojej uczelni, ale także współpracować z miastem, o którym mówią, że ma potencjał, tak samo jak mieszkający w nim łodzianie.
Stypendyści złożyli propozycję współpracy władzom miasta. Jej szczegóły mają zostać omówione podczas kolejnych spotkań.

Obejrzyj reportarz na tvp.pl

Kategoria: W mediach

Absolwentka TOP 500 nową dyrektor w BPN-T. Jestem kreatywna - to nie będzie kolejny biurowiec.

Anna Daszuta-Zalewska - nowa dyrektorka Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Fragment wywiadu:
Jak widzi pani swoją rolę w instytucji takiej jak BPN-T?

Anna Daszuta Zalewska: Wyzwanie jest ogromne, a ja wyzwania lubię. Misją, którą chciałabym zrealizować z moim zespołem w dłuższej perspektywie, bo nie od razu Kraków zbudowano, jest to, by park był efektywnym akceleratorem przedsiębiorczości, centrum profesjonalnych usług - elastycznym i dostosowanym do potrzeb naszych lokatorów, otwartym na społeczności kreatywne.

Czytaj cały tekst na gazeta.pl

Kategoria: W mediach

Marketing w Praktyce - ZAGADKA DOLINY KRZEMOWEJ

Jeden z topowiczów - Łukasz Liebersbach - napisał artykuł w renomowanym czasopiśmie Marketing w Praktyce.

Wielu liderów z Europy czy Azji zastanawia się, jak stworzyć podobne warunki do twórczego myślenia w swoich krajach. Skąd w tym regionie tyle innowacji? Jakie są składniki eliksiru, który napędza tamtejsze firmy? Wiele już zostało napisane o czynnikach sukcesu Doliny Krzemowej.

Czytaj więcej w Marketing w praktyce

Kategoria: W mediach

Antyweb.pl Technologia z Raportu Mniejszości staje się faktem! Innowacyjny system identyfikacji osób opracował dr inż. Kamil Grabowski z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

To milowy krok w dziedzinie biometrii. System będzie bowiem w stanie badać kilka osób jednocześnie, identyfikując je na podstawie tęczówki, małżowiny usznej, kształtu twarzy, układu brwi czy nawet faktury skóry!

Dr. inż. Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczył jednak, że ideą programu jest stworzenie biometrycznej bramki, przez którą przechodzić będą tylko te osoby, które wyraziły na to zgodę. Ma to sens np. na lotniskach, gdzie część osób przechodzić będzie tradycyjną odprawę, a te, które się zdecydują, wybiorą szybszy i wygodniejszy wariant biometryczny, który przy planowanej przepustowości, nie będzie generował większych kolejek. Projekt Grabowskiego może się też znakomicie sprawdzić w biurowcach i firmach, gzie pracownicy muszą przechodzić procedurę identyfikacji.

Grabowski, absolwent programu Top 500 Innovators, na swój projekt „Biometryczny system uwierzytelniania pozytywnego dla scenariuszy niekooperacyjnych” otrzymał grant w wysokości 1.195.320 zł (końcówka na waciki?). Według danych Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej okres realizacji to trzy lata – od 01.11.2013 r. do 31.10.2016 r.

Czytaj więcej na antyweb.pl