06listopad2018

TOP 500

Kategoria: W mediach

Drugie spotkanie absolwentów Programu TOP 500 Innovators

Około 250 osób bierze udział w II Zlocie Absolwentów Programu TOP 500 Innovators – największego w Polsce programu szkoleniowego dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników. Spotkanie uroczyście otworzyli podsekretarz stanu w MNiSW dr hab. Jacek Guliński, ambasador USA w Polsce Stephen Mull i prezes Stowarzyszenia Absolwentów TOP 500 Innovators.

Obrady odbywające się 9 i 10 maja w Warszawie są okazją do zaprezentowania sukcesów absolwentów Programu TOP 500 Innovators, a także perspektyw rozwoju inicjatyw, które powstały w efekcie programu.

Częścią panelu z udziałem m.in. dr. hab. Jacka Gulińskiego, a także prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i dr. Tomasza Perkowskiego z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej będzie dyskusja „Absolwenci TOP 500 szansą dla polskich innowacji?".

O możliwości współpracy z absolwentami TOP 500 rozmawiać będą przedstawiciele Stanford University, University of California, Ambasady USA w Warszawie, Polsko-Amerykańskiej Komisja Fulbrighta, Amerykańskiej Izby Handlowej i reprezentanci stowarzyszeń oraz organizacji (Obywatele Nauki, Brokerzy Innowacji, Stanford Club of Poland). Pierwszy dzień zjazdu to także spotkania bilateralne i networkingowe oraz debata o wyzwaniach komercjalizacji z udziałem m.in. przedstawicieli przedsiębiorstw, firm konsultingowych i aniołów biznesu.

Czytaj więcej na: nauka.gov.pl

Kategoria: W mediach

Naukowy Mam Talent. Co młodzi naukowcy mogą zdobyć w konkursie FameLab?

Mają trzy minuty, by porywająco opowiedzieć o swojej naukowej pracy. Zmagania polskich naukowców możemy śledzić w sobotę. My sprawdziliśmy, co wygrana w konkursie Famelab zmienia w ich życiu i pracy.

FameLab to międzynarodowy konkurs dla badaczy. Bitwa na opowieści. Ma być ciekawie, prosto i krótko. Naukowcy wychodzą na scenę i każdy ma tylko trzy minuty na opowiedzenie o swojej naukowej pracy. W sobotę w trzecim finale zmierzy się dziesiątka młodych naukowców z całego kraju. Zwycięzca zgarnie 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na własne wydatki. Będzie reprezentował Polskę w finale w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

38-letni naukowiec nadal dowodzi systemem komunikacji polskich satelitów BRITE-PL. Stworzony w Polsce "Lem" już jest w kosmosie, wkrótce dołączy do niego "Heweliusz".

FameLab pomógł mu dostać się do prestiżowego programu TOP 500 Innovators, w którym Ministerstwo Nauki wysyła najlepszych naukowców na staże za granicę. Był kilka miesięcy w USA. Założył własną firmę związaną z branżą kosmiczną. Pieniądze z wygranej zainwestował w lekcje języka angielskiego. Nagrywa kolejne odcinki internetowego programu BRITE TV, ale prowadzi też rozmowy na temat autorskiego programu telewizyjnego. - Jestem inaczej postrzegany przez środowisko naukowe. Nikt już nie patrzy z przymrużeniem oka na to, jak mówię o nauce. Nikt się nie oburza, że nie przystoi taki niezbyt akademicki język - mówi badacz.

Czytaj więcej na metromsn.gazeta.pl

Kategoria: W mediach

Nauka i biznes w Dolinie Krzemowej - Top 500 Innovators - Robert Rumiński

Przegląd Uniwersytecki kwiecień 2014

Moje wielokrotne pobyty naukowe i prywatne w USA skłoniły mnie do refleksji i wysunięcia konkretnych wniosków, którymi warto, a nawet trzeba się dzielić. Szczególnie ostatnie doświadczenie – udział pod koniec ubiegłego roku w szkoleniu Top 500 Innovators – okazało się niezwykle owocne. Głównym wnioskiem, nasuwającym się po wnikliwej obserwacji świata nauki i biznesu w USA, jest przede wszystkim konieczność przeorientowania mentalności wielu reprezentantów polskiego środowiska naukowego oraz pracowników centrów transferu technologii.
Pobyt i nauka w Silicon Valley pozwoliły na zdobycie cennych umiejętności oraz doświadczenia, dając wyjątkową możliwość rozwoju intelektualnego oraz psychoosobowego (m.in. umiejętności miękkie, praca w interdyscyplinarnych grupach, przywództwo) i po- znania najlepszych praktyk stosowanych przez wybitne jednostki oraz różnego rodzaju amerykańskie instytucje funkcjonujące na wysoce konkurencyjnym rynku.
Przypomnijmy, że Wall Street, Hollywood, Napa Valley, Silicon Valley to najbardziej znane klastry przemysłowe na świecie. Kojarzą się z wybitnymi firmami, jednostkami oraz talentem, jak również z efektywną (i efektowną!) współpracą podmiotów funkcjonujących w określonych branżach oraz siecią formalnych i nieformalnych powiązań, które przyczyniają się do szybkie- go nawiązania i rozwoju współpracy, nastawionej na osiągnięcie sukcesu rynkowego. Sieci nieformalnych powiązań interpersonalnych (social networks), biznesowych, również na linii nauka – biznes, oraz odpowiednie cechy osobowości, mentalność i wielka motywacja pomysłodawców przyczynia- ją się do realizacji wspaniałych, często nierealnych na pierwszy rzut oka, pomysłów i przedsięwzięć.
Wszystkie pomysły powstające w tych znanych klastrach (przede wszystkim w Dolinie Krzemowej), bez względu na ich charakter, muszą wykazać ponad- przeciętne walory aplikacyjne. Bez możliwości szybkiej komercjalizacji pomysły te uznawane są za bezwartościowe, ponieważ nauka i technologia ma służyć konkretnym, użytecznym rozwiązaniom.
U podstaw powstawania klastrów, również tych najbardziej znanych, leżą odpowiednie uwarunkowania geograficzne, które tracą swoje znaczenie z biegiem czasu. Czynnik wzrostu Wall Street w Nowym Jorku to działalność handlowa w pobliżu wielkiego portu, a w przypadku Hollywood i Napa Valley – to klimat i tanie nieruchomości gruntowe. Silicon Valley (Dolina Krzemowa), znajdująca się w północnej części doliny Santa Clara (Kalifornia), także powstała w rejonie, w którym ziemia była niedroga, a przez cały rok panuje łagodny klimat.
Czyaj cały tekst na: www.przeglad.usz.edu.pl strona 66.

Kategoria: W mediach

Innowacyjność nie potrzebuje polityków

Kultura tworzenia i brania spraw w swoje ręce, 
którą tworzą obywatele 3D, jest coraz bardziej modna. I dobrze! Bo z takiego podejścia rodzą się zarówno innowacyjne przedsięwzięcia, jak i pożyteczne 
akcje społeczne – pisze pracownik naukowo-dydaktyczny AGH.

Wydrukuj sobie przyszłość

Taka postawa – pojedynczych osób, ale i całego społeczeństwa – to fundament innowacyjności Ameryki. Przekonałam się o tym podczas dwóch intensywnych miesięcy w Dolinie Krzemowej, które spędziłam tam dzięki programowi Top 500 Innovators. Z inspiracji kalifornijskimi doświadczeniami zrodziła się grupa Creative Cracow. Organizujemy w jej ramach szkolenia z kreatywności, gry miejskie i otwarte spotkania, tzw. kreatywne śniadania, na których można poznać ciekawe osoby i inspirująco spędzić poranek. Takich oddolnych inicjatyw jest znacznie więcej. I – co istotne – nie wymagają one wcale budowy infrastruktury, a następnie znacznych środków publicznych na funkcjonowanie instytucji będących jej operatorami.

W ciągu ostatniego roku w całej Polsce odbyło się mnóstwo wydarzeń, otwartych szkoleń i warsztatów, a także interdyscyplinarnych projektów ukierunkowanych na rozwiązywanie realnych problemów. A to oznacza, że modernizacja, o jakiej mówię, już trwa! Jej symbolem jest dla mnie Antek, pięcioletni syn kolegi działającego w Hackerspace. Chłopiec sam zaprojektował na komputerze zabawkę, a następnie – już z pomocą taty − wydrukował ją na drukarce 3D domowej roboty. Jego starszy brat, dziewięcioletni Jasiek, jest już doświadczonym projektantem i uczestnikiem warsztatów budowania takich drukarek. Co mały Antek stworzy za parę lat, skoro od dzieciństwa wie, że może sam budować rzeczy, których potrzebuje?

Czytaj więcej na rp.pl

Kategoria: W mediach

Dni Narodowego Centrum Nauki 2014 w Lublinie zakończone

W Lublinie zakończyły się Dni Narodowego Centrum Nauki. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło setki uczestników zainteresowanych ofertą konkursową Narodowego Centrum Nauki oraz szczegółowymi zagadnieniami związanymi z obsługą projektów finansowanych przez NCN.

W seminarium wzięli również udział przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowego Punktu Kontaktowego programów badawczych UE oraz Stowarzyszenia TOP500 Innovators, którzy przedstawili inne możliwości finansowania badań prowadzonych przez młodych naukowców.

Czytaj więcej: Dni Narodowego Centrum Nauki 2014 w Lublinie zakończone