Kategoria: W mediach
- Utworzono: 03 październik 2014
Gazeta Wyborcza Toruń - Młodzi, zdolni z sukcesami
Mimo młodego wieku mogą pochwalić się dużymi osiągnięciami. Studenci, doktoranci i młodzi talent i ogromną wiedzę, ale również prawdziwą pasję. Są najlepsi w swoich dziedzinach - wygrywają a z ich odkryć chętnie korzysta biznesGeograf praktykuje w biznesie
Jan Burdziej czas ma wypełniony po brzegi. Jest asystentem w katedrze geomatyki i kartografii na wydziale biologii i nauk o Ziemi oraz prowadzi własną firmę, współpracując z klientami na całym świecie. Do tego dochodzi życie rodzinne - do dwójki małych synów dołączyła niedawno córeczka. Może się też pochwalić patentem żeglarza jachtowego i nurka.
Ma za sobą staż na uniwersytecie w Kalifornii.
- Wyjechałem na niego w ramach projektu TOP500 Innovators, organizowanego przez resort nauki - tłumaczy. - Program polegał na odbyciu dwumiesięcznego stażu na najlepszych, według Szanghajskiego rankingu, uczelniach świata. Jego tematyką była komercjalizacja badań naukowych i współpraca nauki z biznesem. Ja trafiłem na Stanford University w Kalifornii.
Czytaj więcej: Gazeta Wyborcza Toruń - Młodzi, zdolni z sukcesami
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 02 październik 2014
wrotapodlasia.pl - Podlaskie Forum Nauczycieli Informatyki
Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej zaprasza na Podlaskie Forum Nauczycieli Informatyki. Spotkanie integrujące i wspierające środowisko już w najbliższą sobotę 4 października 2014 r. o godzinie 09:30 na Politechnice Białostockiej. Forum ma propagować algorytmiczne i abstrakcyjne myślenie od najmłodszych lat oraz integrować nauczycieli szkół z pracownikami uczelni. Wypracowane mają zostać narzędzia podnoszące poziom nauczania informatyki oraz metody pracy ze zdolnymi uczniami.O złożoności algorytmów mówić będzie prof. nzw. dr hab. Wiktor Dańko. Uczestniczy będą mogli spotkać się z uczestnikami programu Top 500 Innovators: dr Jolantą Koszelew, brokerem innowacji Wydziału Informatyki PB oraz mgr inż. Maciejem Kopczyńskim, opiekującymi się zdolnymi studentami na wydziale. Studenci Wydziału Informatyki trzy razy z rzędu dostali się do finałów krajowych największego konkursu technologicznego świata - Imagine Cup. W 2012 r. zajęli 4. miejsce, zaś w 2013 i 2014 - pierwsze.
Maciej Kopczyński spędził ponad 2 miesiące na Univeristy of California na zajęciach poświęconych przywództwu, zarządzaniu zespołami, kreatywnemu myśleniu, innowacyjności i tworzeniu biznesu. "By odnieść sukces trzeba wspierać studentów, motywować ich, pomagać im swoim doświadczeniem." - mówi Maciej Kopczyński.
Czytaj więcej na wrotapodlasia.pl
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 30 wrzesień 2014
Innowacje trzeba wprowadzać w życie
Wywiad z dr. Piotrem Bródką z Instytutu Informatyki Politechniki Wrocławskiej, który wziął udział w rządowym projekcie Top 500 Innovators jest dostępny w serwisie Pryzmat - Wiadomości PWr.
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 29 wrzesień 2014
W KALIFORNIJSKICH INSTYTUCJACH NAUKOWYCH - Komentuje dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w MNiSW
W amerykańskim systemie duże znaczenie dla uniwersytetów mają kontakty z absolwentami. Na Stanfordzie istnieje biuro ds. absolwentów, na którego funkcjonowanie wydaje się rocznie około 32 mln dolarów. 70 zatrudnionych tam osób obsługuje 100 tys. zidentyfikowanych, żyjących absolwentów uczelni. Wysyłane są do nich informacje, zaproszenia na uroczystości uniwersyteckie i wizyty na kampusie oraz letnie obozy integracyjne. Jednym z celów utrzymywania kontaktów z absolwentami jest oczywiście finansowe wsparcie działalności uczelni. W zeszłym roku otrzymała ona od 82 tys. donatorów ponad 930 mln dolarów, co stanowi około 20 proc. rocznego budżetu uczelni! W Europie to „nie wychodzi”, nie ma kultury absolwenckiej, a zwłaszcza zwyczaju finansowego wspierania przez absolwentów macierzystej uczelni.
Jeśli chodzi o kontakty z gospodarką i komercjalizację wyników badań naukowych – nie ma „szaleństwa”. W ciągu zeszłego roku podpisano około 100 umów licencyjnych, ale przychody roczne ze wszystkich aktualnych wciąż licencji, których udzielił Uniwersytet Stanforda, są na poziomie 90 mln dolarów rocznie, czyli nieco ponad 2 proc. rocznego budżetu! Stanford powstał jako prywatna fundacja kalifornijskiego senatora Lelanda Stanforda, milionera, który dorobił się na linii kolejowej łączącej Atlantyk z Pacyfikiem oraz kopalniach złota. Syn senatora, też Leland, zmarł w wieku 15 lat. Senator cały swój majątek zostawił zatem jako fundację uniwersytetu, który nosi imię jego syna (pełna nazwa uczelni brzmi: The Leland Stanford Junior University). W 1906 r. trzęsienie ziemi zniszczyło obiekty uczelni. Wtedy Jane Stanford, żyjąca jeszcze wówczas żona senatora, sprzedała swoją ogromną kolekcję niezwykle wartościowych precjozów i odbudowała uniwersytet.
Nasza wizyta w Stanfordzie miała też związek z realizacją programu MNiSW Top 500 Innovators. Z 320 osób, które już wyjechały na staże, większość była właśnie w Stanfordzie. Planujemy wysłać w tym roku kolejne 80 osób, ale już niekoniecznie do Stanów Zjednoczonych. Na pewno jednak do uniwersytetów z pierwszej dwudziestki rankingu szanghajskiego. Nasi młodzi badacze zrobili w Stanfordzie dobre wrażenie. W kraju założyli stowarzyszenie, utrzymują ze sobą kontakty i wspierają się. Być może czas pomyśleć o drugim etapie tego programu.
Czytaj więcej w Forum Akademickim
Kategoria: W mediach
- Utworzono: 25 wrzesień 2014
industrial-monitor.pl - INTUICYJNE SYSTEMY STEROWANIA
Coraz częściej na rynku i w zastosowaniach przemysłowych, a także w nauce i biznesie pojawiają się, nowoczesne systemy interfejsów człowiek-maszyna (HMI – human machine interface), wykorzystujące wirtualną rzeczywistość (VR – virtual reality) czy też jej pochodne: rzeczywistość rozszerzoną oraz rozwiązanie hybrydowe, tzw. rzeczywistość mieszaną (MR – mixed reality).
Coraz nowsze rozwiązania z pewnością doprowadzą nas do obniżenia kosztów utrzymania ruchu i samej eksploatacji czy produkcji, zwiększenia wydajności przy jednoczesnym wzroście jakości i minimalizacji powstających braków produkcyjnych.
Sławomir Żółkiewski
Pracownik naukowy Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania, Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, laureat Top500 Innovators, popularyzator nauki, autor licznych publikacji naukowych i patentu z dziedziny automatyki, robotyki i mechatroniki. Zainteresowany metodologią i interfejsami sterowania w robotyce i inżynierii mechanicznej
Czytaj więcej na industrial-monitor.pl